6.3. Autority

6.3.1. Přisání autorit
6.3.2. Vyhledávání autorit
6.3.3. Úpravy autorit
6.3.4. Merging Authorities

Autoritní záznamy jsou způsob, jak řídit obsah vašich polí záznamů MARC. Použití autoritních záznamů vám poskytne řízení nad předmětovými hesly, osobními jmény a místy.

6.3.1. Přisání autorit

To add a new authority record you can either choose the authority type from the 'New Authority' button or search another library by clicking the 'New from Z39.50' button.

If you choose to enter a new authority from scratch, the form that appears will allow you to enter all of the necessary details regarding your authority record.

Chcete-li rozbalit sbalené hodnoty stačí kliknout na název a podpole se objeví. Chcete-li duplikovat pole nebo podpole, stačí kliknout na znaménko plus (+) na pravé straně štítku. Chcete-li používat pluginy pole pomocné jednoduše klepněte na tlačítko elipsy (...) na pravé straně pole.

Při propojování autorit na jiná záhlaví, můžete použít plugin pro hledání autority klepnutím na tlačítko třemi tečkami (...) na pravé straně pole.

Odtud můžete vyhledávat autority na jejich na propojení. Pokud nemůžete najít autoritu na propojení, můžete kliknout na tlačítko "Vytvořit novou autoritu" a přidejte potřebnou autoritu pro toto propojení. Tento modul také umožňuje zvolit odkazy mezi autoritami.

If you choose to search another library for the authority record you will be presented with a search box

From the results you can choose the 'Import' link to the right of the record you would like to add to Koha

You will then be presented with the form to edit the authority before saving it to your system

6.3.2. Vyhledávání autorit

Ze stránky autorit můžete hledat existující výrazy a bibliografické záznamy ve které jsou navázány.

From the results you will see the authority record, how many bibliographic records it is attached to, an edit link, a merge link and a delete link (if there are no bibliographic records attached).

Clicking on the Details link to the right of the authority record summary will open the full record and the option to edit the record.

Pokud autorita má odkazy Viz též (See Also), uvidíte je přerušené ve výsledcích vyhledání, klepnutím na záhlaví se spustí vyhledávání pro tato záhlaví.

6.3.3. Úpravy autorit

Authorities can be edited by clicking on the authority summary from the search results and then clicking the 'Edit' button above the record. Or by clicking on the 'Edit' link to the left of the authority on the search results.

Once you've made the necessary edits, simply click 'Save' and dontmerge is set to 'Do', Koha will immediately update all of the bib records linked to the authority with the new authority record's data. If dontmerge is set to "Don't" then Koha won't edit bib records when changes are made to authorities, rather, this is done later by the merge_authority.pl cronjob.

Chcete-li odstranit autoritní záznam musíte se nejprve ujistit, že není spojen s bibliografickými záznamy. Pokud není používán žádnými bibliografickými záznamy, zobrazí se odkaz "Vymazat" napravo od záznamu ve výsledcích vyhledávání a dále jako tlačítko, které se objeví po kliknutí na přehled autoritních záznamů.

6.3.4. Merging Authorities

If you have duplicate authority records you can merge them together by clicking the 'Merge' link next to two results on an authority search. After clicking 'Merge' on the first result you will see that authority listed at the top of the results.

You will be asked which of the two records you would like to keep as your primary record and which will be deleted after the merge.

You will be presented with the MARC for both of the records (each accessible by tabs labeled with the authority numbers for those records). By default the entire first record will be selected, uncheck the fields you don't want in the final (destination) record and then move on to the second tab to choose which fields should be in the final (destination) record.

Jakmile jste dokončili svůj výběr, klikněte na tlačítko "Sloučit". Primární záznam bude nyní obsahovat údaje, které jste pro něj zvolili, stejně jako všechny jednotky/exempláře z obou bibliografických záznamů a druhý záznam bude vymazán.