9.5. Příjem objednávek

Objednávky mohou být přijaty z informačních stránek o dodavateli

nebo ze stránky vyhledání dodavatele

After clicking 'Receive shipment' you will be asked to enter a vendor invoice number, a shipment received date, a shipping cost and a budget to subtract that shipping amount from.

Stránka příjmu vypíše všechny jednotky na objednávce s dodavatelem, bez ohledu na koš z kterého jednotka je.

Chcete-li obdržet konkrétní jednotku, klepněte na odkaz "Přijmout" vpravo od jednotky.

From this form you can alter the cost information. You can also choose to mark only part of the order as received if the vendor didn't send your entire order by checking only the boxes next to the items on the left that you want to receive. The values you enter in the 'Replacement cost' and 'Actual cost' will automatically populate the item record by filling in subfield v (Cost, replacement price) and subfield g (Cost, normal purchase price) on the item record after saving.

Můžete také provést úpravy záznamu jednotky z tohoto formuláře kliknutím na odkaz Upravit vedle každé jednotky. To vám umožní vložit přesné signatury a čárové kódy, pokud byste toto chtěli v místě doručení. Jakmile jste provedli všechny nezbytné změny objednávky a jednotek, klikněte na tlačítko "Uložit" abyste označili jednotky jak jste je obdrželi.

Tip

If you have your AcqItemSetSubfieldsWhenReceived preference set to add or change values on received items those changes will take place after you hit 'Save'.

If the item is no longer available from this vendor you can transfer the order to another vendor's basket by clicking the 'Transfer' link to the right of the title. This will pop up a vendor search box.

From the results you can click 'Choose' to the right of the vendor you would like to reorder this item from.

You will then be presented with the open baskets for that vendor to choose from. To move the item simply click 'Choose' to the right of the basket you would like to add the item to.

Once you have chosen you will be presented with a confirmation message.

Jakmile jste dokončili příjem jednotek můžete odejít z této stránky, nebo klikněte na tlačítko "Dokončit příjem" v dolní části obrazovky.

Budete také vidět, že jednotka je přijata a /nebo zrušena, pokud zobrazíte koš.